Facebook pixel
  • 5. týden těhotenství

5. týden těhotenství

5. týden těhotenství

Maminka

V této fázi těhotenství na vás vaše okolí neuvidí žádnou změnu, ale vy sama můžete cítit bolest prsou, únavu, častější potřebu močení, může vám být i špatně od žaludku. Vyhýbejte se alkoholu, protože s určitostí nikdo není schopen říct, jaký vliv může mít na vývoj dítěte. Začněte cvičit, a učte se ovládat stres, to bude pro vaše miminko důležité. Cvičení pomůže zvládnout porod a zátěž, která v těhotenství nastane, cvičení také pomůže vrátit vaše tělo po porodu do normálu.

Můžete zapojit do těhotenství i tatínka. I přes to, že žádný nemůže otěhotnět, a cítit to, co cítíme, my ženy, můžete mu dělat průvodce neznámem po celou dobu. I přesto, že se spousta tatínků na venek tváří, že je tato záležitost moc nezajímá, není to tak, jen neumí dát zájem dostatečně najevo.

Můžete spolu číst knihy o těhotenství a mateřství. Naučte ho, sdílet s vámi vaše pocity, prožívejte spolu tlukot srdíčka na ultrazvuku a pokroky, které vaše miminko dělá po celou dobu těhotenství. Jeho první pohyby.

Pro tatínka

Milý tatínku, nemůžeš otěhotnět, a proto nevíš, jaké to je, nosit to nejcennější pod srdcem, ale tohle je pro mě i maminku velmi důležité období a potřebujeme vědět, že nás máš rád a jsi tu s námi. I když si mě nemůžeš ještě pochovat, pohladit mě po tváři, a já tě nemůžu chytit za tvé velké prsty a dát ti tím najevo, že jsem rád, že tě mám a poděkovat ti za trpělivost, kterou se mnou budeš na začátku mít, a ne jen na začátku, potřebuji tě já i maminka. Proto jí musíš pomoci už teď, aby všechno zvládla. Bud jí nablízku jak jen to půjde. Říkej jí, jak jí to sluší, i když má bříško veliké. Když řekneš, že se ti její bříško líbí, říkáš tím vlastně i mě, že mi to sluší. Když maminku pohladíš, pohladíš tím i mě. Když si nedáš drink po večeři, nebo na sešlosti s přáteli, říkáš mamince, jak moc ti na ní záleží a že jsi schopný prožít těhotenství s ní, i když nemůže přímo. Když si uvaří něco dobrého pro mě, a i jí to moc nechutná, buď jí partner a oporou a dej si s ní, bude to pro ni tak snazší. Můžeš si s ní i zacvičit, bude vědět, že na to není sama a může to být i zábava. Vyfoť se mnou maminku každý měsíc, fotky těhotenského bříška mi můžete ukázat, až budu dost velký, abych porozuměl. Jdi s maminkou na ultrazvuk, abys i ty sám viděl, jak rostu a sílím, třeba se na tebe i usměju. Protože na to, abych vyrostl, nemám moc času, jen 9 měsíců, bude pro maminku občas těžké zvládnout celý ten nápor. Proto jí zkus udělat, co jí na očích uvidíš, aby to pro ní v těžkých chvílích bylo snesitelnější. Dej jí květiny, připrav večeři, nech jí odpočinout, vezmi jí na procházku. I kdyby to maminka okamžitě neocenila, a to jen díky mě, a tomu co prožívá, uvědomí si to a bude ti za to vděčná. Já samozřejmě také, protože když bude šťastná a spokojená maminka, bude mi krásně. Všechno vnímám a krásné a radostné pocity nejraději.

Všechno ti jednou vynahradím, to ti mohu slíbit už teď. Už se na tebe moc těším, a proto budu rád, když se uvidíme v té nejtěžší chvíli pro mne i maminku. Na porodním sále, bude potřebovat oporu a podporu a já. Můžeš mi třeba přestříhnout pupeční šňůru, udělat mi první fotky do alba.

Miminko

V tuto chvíli je vaše miminko velké asi jako sezamové semínko a ušlo velký kus cesty. Spíš než malý človíček teď vypadá jako pulec a je tvořen ze tří vrstev. Ektodermy, entodermy a nové mezodermy, které postupně vytvoří tkáně a orgány. Už se začal vytvářet základ pro mozek. Neurální trubice se postupně přetvoří ma mozek, míchu, nervy a páteř, to vše se děje v horní vrstvě ektodermu. Z této vrstvy se bude vyvíjet také kůže, nehty, vlasy, potní a prsní žlázy a také zubní sklovina.

Srdíčko a oběhový systém je tvořen ve střední vrstvě mezodermu. Z této části se utvoří také chrupavky, svaly a kosti. Z poslední vrstvy entodermu, se tvoří střeva a močové ustrojí, plíce, slinivka a játra. Jednoduchá placenta už funguje a pro vaše miminko to znamená přísun výživy a kyslíku.