Facebook pixel
  • 4. týden těhotenství

4. týden těhotenství

4. týden těhotenství

Maminka

V tomto týdnu těhotenství už můžete bezpečně zjistit, že jste těhotná. Těhotenský tes t je ale nejlepší provádět až jeden týden po vynechané menstruaci, je větší pravděpodobnost, že vám těhotenský test ukáže hodnotu podle zvýšené hladiny hormonu HCG ve vašem těle, a budete mít větší jistotu správnosti těhotenského testu.

Pokud se váš těhotenský test ukáže jako pozitivní, je dobré kontaktovat vašeho gynekologa, aby provedl ještě těhotenský test z odběru krve. Muže se ale stát, že vás lékař objedná na prohlídku až o několik týdnů déle, protože na ultrazvukovém vyšetření v této rané fázi nic neuvidí. Pokud máte ale nějaké zdravotní komplikace, na prohlídku vás pozve v nejbližším možném termínu.

V případě, že se prohlídka bude konat až za několik týdnů, měla byste pozorovat případné změny vašeho zdravotního stavu a vše mu potom oznámit. Může to být třeba krvácení, bolesti, atp.

Pokud užíváte nějaké léky, měla byste o tom lékaře informovat už po telefonické domluvě, a to proto, aby vám řekl, zda v užívání můžete pokračovat, a nebo bude lepší léky vysadit.

V této rané fázi už můžete užívat těhotenské multivitaminy, které pomohou správnému vývoji plodu, vašeho miminka. Vitamíny pro těhotné maminky v prvním trimestru obsahují vysoký podíl kyseliny listové, která je prospěšná pro vývoj nervové soustavy vašeho miminka. Tato kyselina je také obsažená v ovoci a zelenině, například ledový salát, čínské zelí, hlávkové zelí, květák, brokolice, kapusta, špenát, hrášek, ale také červená řepa, rajčata, mango, avokádo, pomeranče, banány, třešně, a mnoho dalších. Nejvyšší podíl kyseliny listové je udáván v kuřecích játrech, kde obsah kyseliny listové na 100g je 380 jednotek (μg)

V následujících týdnech byste měla dávat pozor, co do svého těla dostáváte, vaše miminko nemůže ještě přijímat potravu a kyslík přes placentu a pupeční šňůru, protože ještě nejsou vyvinuté, proto je pro něj rizikové vše, co dostane přes placentu přímo od vás.

Miminko

V tomto týdnu je vaše miminko na úplném začátku embryonálního období, v příštích několika dnech u něj dojde k vývoji všech orgánů a některé už dokonce začnou fungovat. V tomto období je miminko nejzranitelnější a proto jej musíte opatrovat.

V tomto týdnu těhotenství je vaše miminko (embryo) velké asi jako zrníčko máku. Má dvě vrstvy – ektodermu a entodermu, a z nich se vyvinou všechny orgány a části těla. I jeho placenta je ze dvou částí, jednotlivé buňky jsou spojeny s děložní sliznicí tak, aby jimi mohla proudit krev.

Plodový obal, v němž se vaše miminko nachází, je pro něj jako pelíšek, plodová voda složí pro jeho správný vývoj a žloutkový vak produkuje červené krvinky a výživu, dokud nebude placenta dostatečně vyvinutá, aby mohla převzít tuto funkci.