Facebook pixel
  • 32. týden těhotenství

32. týden těhotenství

32. týden těhotenství

Maminka

Od začátku těhotenství narostl objem vaší krve zhruba o čtyřicet pět procent a děloha se zvětšila tak, že tlačí na žaludek i bránici. To je důvod, proč vás může pálit žáha. Pokud tedy patříte k ženám, které pálení žáhy trápí, začněte jíst hodně malé porce, ovšem v častějších intervalech.

Nastává také čas, kdy se některým maminkám začínají objevovat strie. Pomoci vám může osvědčená měsíčková mast s příměsí sádla, extra panenský olivový olej, či maska z avokáda. Promazávejte, masírujte a hlavně nevystavujte strie sluníčku. Nezapomínejte pít a nebojte se, čas pomůže k jejich vyblednutí a někdy zmizí úplně.

Také miminko má v děloze méně místa a proto vás mnohem více potrápí jeho pohyby. Dostat od dítěte loktem do žeber už se moc nepodobá motýlkům na začátku těhotenství. :)
Můžete se proto cítit více unavená a vzhledem k rostoucímu bříšku také víc nemotorná. Tím jak děloha roste, posunuje vaše těžiště a zatěžuje záda. Můžete se proto cítit méně stabilní a mít bolesti při chůzi, dlouhém stání i při sezení a převalování v posteli nebo při zvedání věcí. Je tedy na místě častěji odpočívat a přijmout pomoc partnera.

Každopádně se blíží konec těhotenství. Od příštího týdne je možné nastoupit na mateřskou dovolenou a zhruba ve stejnou dobu by měl začít váš kurz přípravy porodu, pokud jste se rozhodla jej navštěvovat. Měla byste mít již vybranou porodnici, ve které budete rodit a nyní je možné ji navštívit a prohlédnout si porodní sál i pokoj pro maminky. Při prohlídce porodnice se také dozvíte, jaké dokumenty budete potřebovat.

Miminko

Miminko měří kolem 42 cm a váží přes 1700 gramů. Pořád má tenkou a svraštělou pokožku, ale protože se tuk stále ukládá, tak postupně růžoví a bude hladší a hladší. Jeho nehty na rukou i nohou sahají až ke koncům prstů. Také vlásky rostou. Děťátko až 90 procent času prospí a když je vzhůru, tak otevírá a zavírá oči. Procvičuje také dýchání, čímž podporuje další tvorbu surfaktantu. Plodová voda, která umožňuje pohyby dítěte, začíná postupně ubývat, přesto se ještě neustále obnovuje. Miminko plodovou vodu pije a zároveň ji vylučuje močí. Většina miminek je už hlavou dolů a zůstává tak až do porodu, ovšem může se stát, že svou polohu ještě několikrát změní. Děti narozené předčasně v tomto týdnu si vedou většinou dobře, neboť jim všechny důležité orgány nyní fungují. Až na plíce, které potřebují trošku víc času, proto je tak důležitá tvorba surfaktantu.