Facebook pixel
  • 18. týden těhotenství

18. týden těhotenství

18. týden těhotenství

Maminka

V tomto období se připravte na vyšší chuť k jídlu, zvažte, na co máte chuť a co je pro vás a miminko dobré. Prázdné kalorie jako jsou v brambůrkách, krekrech a dalších pochutinách jsou dobré na chuť, ale nezaženou potřebu miminka pro jeho vývoj. V této době je pro vás lepší spát na boku, ideální poloha je, když si z těhotenského polštáře uděláte podpěru podél celého těla, to vás udrží stabilně a spánek a ležení bude vydatnější. Při ležení na zádech vám může děloha stlačit hlavní žílu a k srdci se tak dostane méně krve.

Muže se stát, že se vám bude snižovat tlak, za to můžou změny ve vašem kardiovaskulárním systému. Nevstávejte příliš rychle, raději s rozvahou, aby se vám nezamotala hlava a neupadla jste.

Nyní už na ultrazvuku vidíte pohyby, lékař kontroluje pupeční šňůru a vývoj miminka, jestli je vše v pořádku. Můžete požádat lékaře, aby vám vytiskl snímek z ultrazvuku.

Stále pokračujte ve cvičení, abyste mela při porodu dostatek síly, doporučeny jsou také Kegelovy cviky, které vám pomohou posílit svaly pánevního dna, podporují močovou trubici, dělohu, měchýř, Konečník a vagínu. Kegelovy cviky pomáhání proti úniku moči v těhotenství a po porodu.

Kegelovy cviky zvyšují krevní oběh v oblasti konečníku a vagíny takže je nižší riziko pro tvorbu hemeroidů.

Miminko

Vaše miminko je nyní velké zhruba 14 centimetrů, počítáno bez hlavičky. Velikost asi jako paprikový lusk. Zvládne si protáhnout nožky i ruce, a vy je sama za chvíli ucítíte velmi často. Stále má vidět cévy a žíly pod kůží, a ouška jsou usazená tam kde mají být. Pokud čekáte holčičku, její pohlavní orgány jsou zcela vyvinuté, má vaječníky i vejcovody a dělohu. Pokud čekáte narození chlapečka, už má viditelný genitál, ale je to pěkný stydlín, takže se může schovávat.