Facebook pixel
  • 11. týden těhotenství

11. týden těhotenství

11. týden těhotenství

Maminka

Vaše nevolnost postupně ustupuje a díky tomu máte i víc energie. Nyní však můžete začít trpět na zácpu, ta je způsobená hormonálními změnami, ty mohou způsobit zpomalení trávení a pálení žáhy. To je způsobené taky hormony, které uvolňují záklopku mezi jícnem a žaludkem. Nezapomínejte, že všechno tohle nepohodlí je pro dobrou věc. Můžete si trochu pomoci opět třeba pomocí těhotenského polštáře a vyvýšené poloze pro odpočinek a spánek.

Vaše strava se i nadále upravuje a příbytek na váze je tedy minimální. Přibírat začnete až v druhém trimestru, zhruba půl kilogramu za týden. Dejte si pozor na některé potraviny, většina jich je pro miminko neškodná, ale vyvarujte se například mořským plodům, samozřejmě přísun omega-3 mastných kyselin je výborný pro zrak a vývoj mozku miminka, ale ve větší míře může konzumace mořských plodů mozek i poškodit. Platí zde pravidlo všeho s mírou. Další nedoporučenou potravinou jsou měkké sýry, syrové maso, dresinky, holandská omáčka nebo syrová vejce.

Z nápojů byste se měla vyhnout především alkoholickým, nápojům s kofeinem, nebo taurinem. Je dobré přečíst si etiketu.

Dbejte na to, aby všechno ovoce a zelenina byla dostatečně omytá, než jí budete konzumovat.

Máte otázky a chcete vědět, jaké bylo těhotenství u jiné maminky? Zeptejte se, třeba té vaší, nebo se podívejte na různé diskuze, podělte se o zkušenosti, vyslechněte si jejich příběhy, piště si deník. Uvidíte, že co maminka, to jiné těhotenství, a rozdíl mezi prvním a dalším těhotenstvím také existuje.

Miminko

Už měří skoro 4 centimetry a podoba se začíná ucelovat. Brzy si bude hrát s dlaněmi, svírat o rozevírat ručičku, dásně se začnou měnit a budou se objevovat první zoubky. Kosti už začínají tvrdnout. Pohybuje se jako malá aquabella, dokáže propnout nožky a protahuje si tělíčko. Tyto pohyby zatím ještě minimálně neucítíte, stejně jako jeho škytání. To vzniká díky tvorbě bránice.

Uložit

Uložit

Uložit