Facebook pixel
  • 10. týden těhotenství

10. týden těhotenství

10. týden těhotenství

Maminka

Už se blíží čas, myslet na těhotenské oblečení, vaše děloha se z počáteční velikosti hrušky, zvětšila na velikost jako grapefruit. Možná už si vaši proměny všimlo i vaše okolí, pokud ne, vůbec to nevadí. Hlavní je, abyste se vy cítila pohodlně, a ne jen v podprsence. Je velmi důležité, abyste si bříško nemačkala v těsném oblečení. Pokud se cítíte nepohodlně v dosavadním oblečení, pořiďte si oblečení s flexibilním pásem na bříšku, budete se cítit pohodlně. Také volné tuniky, pohodlné sportovní kalhoty a trička splní svojí úlohu. Se zvětšujícím se bříškem se vám zvýší i váha. Doporučuje se cvičení po dobu celého těhotenství, nejlepší cvičení je plavání a chůze. Měla byste si dávat větší pozor na vaginální infekce a kvasinky. Samotné kvasinky mohou být v těhotenství neškodné, ale jiná virová onemocnění v těhotenství, mohou mít nepříznivý vliv na předčasný porod, nebo další důsledky. O všem informujte svého lékaře.

Miminko

Vaše miminko je teď velké asi jako oliva, měří něco přes 2.5cm a váží něco kolem 7 gramů. Už teď má za sebou nejtěžší část vývoje. V tuto dobu velmi rychle dozrávají orgány a tkáně.

Miminko už polyká tekutiny a připomíná se. Orgány jako játra, mozek, střeva a ledviny jsou už na svém místě a začínají fungovat. I tak se budou ještě vyvíjet.

U vašeho miminka jsou viditelné nehtíčky na rukou a nohách, drobné chloupky po těle. Miminko už dokáže ohnout ruce a nohy. Ruce má ohnuté v zápěstí a spojené do srdce. Nohy má tak dlouhé, že je schopno se jich dotknout. Páteř už uvidíte na ultrazvuku, je hned pod kůží a mícha s míšními nervy je ukryta v ní. Hlavička tvoří většinu těla miminka, měří víc jak polovinu. Dominuje jí vypouklé čelo, to je způsobené usazením mozku. Následující týdny miminko opět zvětší svou velikost, zhruba o dvojnásobek. Bude měřit něco kolem 7.5 cm.