Facebook pixel
  • Když maminkám po porodu padají vlasy

Když maminkám po porodu padají vlasy

Těhotenství s sebou přináší řadu změn. Některé, jako třeba nevolnosti nebo časté nucení na močení, bývají nepříjemné. Jsou ale takové, které ženám dělají radost. Právě v době, kdy čekají děťátko, se často zlepší jejich pleť a kvalita vlasů. Najednou jsou lesklé, vypadají hustší, pevnější, zdravější. O to větší zklamání nastává po porodu. Hormonální hladina se mění, vliv estrogenu prudce slábne, a to se na začne nepříjemně projevovat. Maminkám začnou najednou mnohem víc padat vlasy, jsou křehčí, lámou se. Jejich lesk a pružnost jsou tytam.

Na vině bývá i nedostatek vitamínů

Kromě hormonálních změn se na kondici vlasů podepisuje často i přechodný nedostatek některých vitamínů, stopových prvků nebo minerálů. To se mimo jiné projevuje i suchou pokožkou, která se loupe a svědí. Někdy se naopak vlasy mamince rychleji mastí a vyčesává jich mnohem více než před těhotenstvím.

Nemá význam propadat panice. Možná to chvíli potrvá, ale jakmile se hladina hormonů ustálí a vše se vrátí do starých kolejí, zlepší se i kvalita kůže, nehtů a vlasů. Tělo získá zpět potřebné vitamíny a minerály a padání vlasů ustane.

K tomu lze přispět i pravidelnou péčí o vlasy. I když má maminka plné ruce práce s malým drobečkem, je nutné, aby si udělala čas i sama na sebe. Kromě pestré, plnohodnotné stravy a odpočinku by si měla dopřát také kvalitní péči o vlasy. Pomáhají domácí zábaly, masáž pokožky hlavy a pravidelné zastřihování konečků vlasů.

Stejně tak je důležité věnovat dostatek pozornosti kvalitnímu hřebenu, kartáči na vlasy a šamponu. Vyzkoušejte takové, které jsou k vašim vlasům co nejšetrnější. Pokud by padání vlasů neustávalo nebo se přidaly další zdravotní potíže, je rozumné navštívit lékaře.

Tip: Zkuste přírodní šampony. Možná se vám nepodaří hned napoprvé kápnout na ten pravý, ale hledání toho ideálního stojí za to. Čas od času také vlasové šampony prostřídejte.