Facebook pixel
  • Placenta a její vliv na plod

Placenta a její vliv na plod

Placenta a její vliv na plod

Plodové lůžko neboli placenta poskytuje děťátku v děloze vše potřebné.

Zásobuje především miminko živinami a kyslíkem. Placenta vzniká ve třetím měsíci těhotenství a roste postupně tak, jak se zvětšuje plod. Když maminka míří po devítiměsíčním těhotenství na porodní sál, je plodové lůžko největší. V průměru má okolo 15 cm, na tloušťku tak 2 až 3 centimetry a vypadá jako velký koláč. Je to vlastně ten nejdůležitější orgán, který spojuje maminčino tělo s miminkem. S plodem je spojena pupeční šňůrou.

I když nejdůležitější funkcí placenty je dostatečně zásobovat děťátko vším potřebným, někdy se tak trochu zapomíná i na její další úkoly.

Placenta funguje jako malá továrna

Plodové lůžko je také zdrojem hormonů, které jsou nezbytné k tomu, aby těhotenství trvalo potřebnou dobu a plod se mohl zdárně vyvíjet. Zároveň funguje jako plíce, ledviny a část trávicí soustavy. Jen tak může být děťátko zásobováno živinami a současně se zbavovat nepotřebných látek. Placenta miminko chrání před bakteriemi a tvoří jeho přirozenou ochranu. Protilátky, které se tvoří v matčině těle, přecházejí přes placentu do dětského organismu.

Kde plodové lůžko najdeme?

Nejčastěji se vyskytuje v horní části dělohy, a to na přední či zadní straně. Problémy nastávají, pokud je uložena v dolní části dělohy. Pokud tak zůstane a nedostane se výš, je nutné přistoupit k císařskému řezu, protože spontánní porod není možný.

Zrovna tak lékaři během gravidity prostřednictvím ultrazvuku sledují, zda se placenta neodděluje. To by totiž znamenalo vážné komplikace.  

Odlučování placenty znamená rizika

K odlučování placenty může dojít jak během těhotenství, zejména v jeho pozdní fázi, ale i při porodu. Lékaři proto musí zdravotní stav rodičky bedlivě sledovat, zvlášť v některých případech, kdy je toto riziko vyšší. To platí například pro ženy s vysokým tlakem, preeklampsií nebo v případě, že žena utrpěla úraz. To se může stát třeba při autonehodě, a proto v takových případech nastávající maminka často zůstává v nemocnici na pozorování.